SANAT AJANDA / KOZMOS 2016

turkishtime-sanat-crop

Sanat Ajanda /  Meral Gündoğdu

20. yüzyılda doğadan söz ediyorduk, 21. yüzyılda ise uzaydan, kozmozdan… Doğa giderek genişlerken kayıp birliğimizi bulacak mıyız? Ya da evrenin altı da üstü de aynı kaosun bir parçası mı?

İNSANOĞLUNUN ‘doğanın nesi’ olduğu sorusu henüz yanıtlanmış sayılmaz.
Doğanın parçası mıyız yoksa insanlığımızı doğaya meydan okumuş olmamızla mı gerçekleştirdik? Endüstri devriminin en yıkıcı günlerinde doğanın bağrındaki yabanıl varlığımızın barışçıl ve mutlu olduğu, sahiciliği konusundaki güçlü düşünceler bir tepki olarak gelişmişti.

Bunun edebiyattaki en güçlü temsilcilerinden biri D. H. Lawrence idi. Romantikler içgüdüden korkmazlardı. Acımasız kent yaşamı ve toplumu kuşatan sahtelik ve ikiyüzlülüğe karşı doğanın ‘saf’ kucağına dönüş arzusu, belki şimdi geçen iki yüzyıldakinden daha güçlü bir akım haline geldi. Ama artık, 21. yüzyılda galaksilerden, koca bir uzaydan söz ediyoruz.

Bu koca evrenle aramızda bir ilişki var mı gerçekten?

Yeni bir romantizm Cari Sağan, “Hepimiz yıldız tozuyuz” diyerek noktayı koydu. Ama bu ultra-materyalist yaklaşım, doğa-insan ilişkisinin günlük hayattaki ve ekonomik ilişkilerdeki karmaşasını çözmeye yetmiyor. Sanatçı Ali Alışır, “Kosmos” sergisiyle bize esasen var oluşumuzun bu en önemli sorunsalını, kaos olarak kabullenebileceğimiz! gösteriyor. Büyük kentlerin kaosu, Norveç üzerinden ulaşılan büyüleyici Kuzey Işıkları, marketler, Starbucks dükkanları, DNA, evrim; hepsi tek bir şey: İŞTE BU KOSMOS! Yeni bir romantizmle karşı karşıyayız. Eski romantizm, doğayı fethederek veya onun kucağında uyuyarak onu bir şekilde yönetmeyi hedefliyordu, yeni romantizm ise doğanın kaosunu kabul ediyor. Peki mukadderat olmasa bile ‘yıldız tozu’ olarak bağlı olduğumuz kaotik sarmal, insanlık olarak suçlarımızı ‘naturel’ hale getirebilir mi? Zira insanın ‘kaybedilmiş insanlığı’nı bulması için Kuzey Işıkları o kadar da yakın olmayabilir.
Estetik ahlakla sıkı sıkıya ilişkili olduğuna göre, sanatın daha çok işi olacak bu konuda…

Oğuz Erten’in küratörlüğünde, Sony Türkiye’nin teknoloji sponsorluğunda gerçekleşen ve sanatçının dünyanın pek çok bölgesinden çektiği fotoğraflarla gerçekleştirdiği “Kosmos” sergisi, 20 Ekim’e kadar Bozlu Art Project Nişantaşı’nda görülebilir.

http://www.alialisir.com

%d blogcu bunu beğendi: