HABERTURK / KOZMOS 2016

haberturk_cumartesi-sanatci_ali_alisir_ile_5_te_5-24-09-2016

Haberturk – 2016

 

Bozlu Art Project, sezonu Ali Alışır’ın Kozmos sergisiyle açtı. Varlığımızı ve yaşamı sorgulamaya iten sergi 20 Kasım’a kadar açık. Sanatçı 5 soruda sergisini anlattı. / Ece Ulusum 

Kozmos sergisiyle tam olarak neye değiniyorsunuz? 

Sergide evreni algılayabilmek için öncelikle bu dünyadaki yaşamı anlamanın gerekliliğine vurgu yapmaya çalışıyorum, örneğin, yazar Cari Sağan Cosmos’unda “DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içinde yapıldı. Bizler yıldızların malzemesinden yapıldık” der.Kısacası hepimiz birer yıldız tozuysak evreni anlayabilmemiz için bu dünyadaki yaşamın ne kadar önemli olduğunu anlamamız gerek.

Bunca serginizden sonra Kozmos ile kendinizde ne keşfettiniz? 

Tüm hayatım boyunca düşünmüş ve yapmış olduklarımın olumlu taraflarından yararlansam da olumsuz taraflarının beni sinsice ele geçirdiğini fark ettim. Bu olumsuz taraflar genelde etrafımdaki icat edilmiş suni kavramların benliğimi esir almasından kaynaklanıyor. Ne bir kaygı, ne bir sorun, ne çalışma ihtiyacı olmadan, kapısız, penceresiz, duvarsız bir yaşama geçiş yaparken kendimi gerçek yaşamla bir bütün olarak hissettiğimi keşfettim.

Sizce sergiyi ziyaret edecekler hangi duygu ve sorularla evlerine dönecek? 

Kozmos ile bir anlamda izleyiciye “Güvenli duvarlarınızı bırakın dışarı çıkın ve gerçekten yaşayın” diyor.

Dijital bir çalışma bu… Akıllı teknolojiden uzak durma yani Galapagos sendromu hakkında siz sanatçı olarak ne düşünüyorsunuz? 

İnsanlar “Makineler her işi yaparsa bize kalan boş zamanda ne yapacağız?” diyorlardı ama öyle bir boş zaman olmadı. Hatta bir anlamda daha fazla çalışıyoruz. Bu yüzden insanlar mutsuz; bilgi toplumu olmayı başardık ama duygu toplumu olamadık. Gerçek mutluluğun, doğru bilgiyle yoğurulmuş bir duygu ile mümkün olacağına inanıyorum.

Bundan sonraki projeleriniz ne olacak? Neler yapmak istiyorsunuz? 

Şu an kendimi her türlü değişime açık bıraktığım bir dönemdeyim. Doğru hissettiğim duygular ve fikirlerden yola çıkarak sergiler yapmaya devam edeceğim.

http://www.alialisir.com

%d blogcu bunu beğendi: