HABERTURK / SANAL MANZARALAR

10869450_599707200158066_4669358993368312263_o-1

Ali Alışır’ın modern insanın giderek doğadan uzaklaşmasını ve bunun yerine kendine ait sanal dünyalar inşa etmesini ele aldığı ‘‘Sanal Manzaralar’’ isimli sergisi, 17 Ocak tarihine kadar Nişantaşı’ndaki Bozlu Art Project’te

Fotoğraf  ve resim arasında özgün bir dil yaratan sanatçı Ali Alışır, ‘Sanal Manzaralar’’ ismini taşıyan kişisel sergisinde, ağaç imgesinden yola çıkarak ürettiği yapıtlarını Özlem İnay Erten’in küratörlüğünde sanatseverlere sunuyor.

Hayatın kadim bilgisini temsil eden, maddi ve manevi dünya arasında bir irtibat noktası olarak da sayılan “Ağaç” kavramına, ağacın günümüzde taşıdığı siyasi-sosyolojik bağlamlar ve imajlar üzerinden de yaklaşarak alternatif görme biçimleri öneren sanatçı, geçmişteki bilgelik ağacı ile günümüzdeki sosyal paylaşım ortamını (interneti) bir araya getiriyor.

“AĞAÇ  YENİ BİR ANLAM KAZANIYOR”

“Geçmişten günümüze doğaya ve onun en önemli parçası olan ağaca atfedilen anlam bugün teknolojiyle birlikte yeni bir boyut kazanıyor. Gerçek doğanın yerini almaya başlayan, artık hepimizin belleğine kazınmış, hayal ve tasarımdan ibaret bir manzara var. Bu manzara ne Pissarro’nun ne Cézanne’ın ne de diğer ressamların peyzajlarına benziyor. Bugün bizler teknolojiyle artık doğayı sadece değiştirmiyor ona yapay bileşenler de ekliyoruz” diyen Alışır’ın “Sanal Manzaralar” sergisi 17 Ocak tarihine kadar Nişantaşı’ndaki Bozlu Art Project’te görülebilir.

%d blogcu bunu beğendi: