OKU ! / ISTANBUL MODERN 2013

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Oku !” – Ali Alışır 2013 – 160 x 300 cm

..

“Oku!”

(Çağımızda bilginin kodlanmasına ve yayılmasına neden olan entegre ve elektronik devrelerin Kuran’ın ilk ayeti olan “Oku” kavramıyla ilişkilendirilip,fotoğraf yoluyla anlatılması)

İstanbul Modern Sanatlar Müzesinin her yıl Eğitime Destek olmak amacıyla  “Gala Modern” gecesi adı altında düzenlediği etkinliğine özel olarak ürettiğim  “Oku” isimli çalışmamla katıldım.

Çalışma;tüm insanlığa gelen kutsal kitap Kuran’ın ilk emri olan “Oku” mak ve bilgi kavramından yola çıkarken, okuma ve bilgi edinme kavramının  günümüzde teknoloji yoluyla (entegreler ve elektronik devreler üzerinden) nasıl değişikliğe (dezenformasyona) uğratıldığını ortaya koymaya çalışmaktadır.

Çalışmamla; “Yaklaşık 15 asır önce bir kum okyanusunun ortasında yarı vahşi bir topluma ilk emrini “Oku” diye veren bir düşünceyi günümüzde tekrar hatırlatma gereği duydum.

Çağımızda gelişen teknolojiler, hayal bile edemeyeceğimiz izlenim ve deneyimleri gerçek kılarken,bilgiye hızlı ve anında erişim,zamanla hakikati anlamamıza gerekli olan zamanı ortadan kaldırmış ve hazmedebileceklerimizden daha fazla bilgiye ve imaja bizleri maruz bırakmıştır.

“Oku” ismli çalışmam, bu haber,imaj ve bilgi izdihamı altında kalan bizlerin -televizyon ve internet ağlarının sürekli yayını ile- bilgi ve okuma dezenformasyonuna uğratılma eleştirisinden yola çıkarak kurgulanmış bir eserdir.

Çağın insanı bilgi bolluğu ve iletişim hızı yüzünden artık okumak ve bilgi sahibi olmak yerine izlemek zorunda kalmaktadır.Dolayısıyla internet ve teknoloji yoluyla  ulaştığımız bilgiler;hakikat ile kurgu, maneviyat ile maddi dünya arasındaki  keskin çizgileri ortadan kaldırmakta bizleri de sanal bir dünyanın parçası haline gelmekle tehdit etmektedirler…

Ali Alışır – 2013

Gala Modern

Gala Modern Gecesi / Eser Satışı

%d blogcu bunu beğendi: